Burun estetiği (rinoplasti) ameliyatı sonrası ortalama yüzde on-yirmi arası oranda revizyon dediğimiz ikinci bir ameliyata ihtiyaç duyulabilmektedir. Bu ihtiyaç burun estetiği konusunda çok tecrübeli hekimlerin ameliyatları sonrası dahi söz konusu olabilir, cerrahın kötü olduğu anlamına gelmez. Eğer ameliyat,

  • Hastanın istekleri doğrultusunda yapılmış,
  • Herşeyden önce hastaya uygun,
  • Ameliyatlı olduğu anlaşılmayan,
  • Doğal görünümlü ve iyi nefes alan,
  • Vaat edilen değişikliklerin büyük oranda gerçekleştirilmiş,

olmasına rağmen bazı ufak değişikliklere ihtiyaç duyuluyorsa başarısız bir ameliyat olarak değerlendirilmemelidir.

Burun Estetiği Sonrası

Hekimlerin bütün problemleri burun estetik ameliyatında düzeltmek istemelerine rağmen ameliyat sonrasında arzu edilmeyen sonuçlar ortaya çıkmışsa, tüm şişlikler indikten (ameliyattan ortalama 1 sene) sonra hasta tekrar değerlendirildiğinde gerekli ihtiyaçlar doğrultusunda ikinci bir müdahale gerekebilir. Burun estetik ameliyatı öncesi hasta ile kapsamlı görüşme başarılı bir burun estetiği ve hasta memnuniyeti için şarttır. Hastanın burun estetiği ameliyatı öncesinde detaylıca bilgilendirilmesi, oluşabilecek sorunlar hakkında en ufak ayrıntısına kadar aydınlatılması, ameliyat sonrasında oluşabilecek memnuniyetsizlikleri büyük oranda ortadan kaldırır. Ameliyat öncesi görüşmelerinde en önemli nokta hastanın beklentilerinin eksiksiz ortaya konulması olup, hastanın düzeltilmesini istediği problemlerdir. Diğer bir önemli nokta da korunmasını istediği özellikleri belirlemektir..

Hastanın, toplumun ve cerrahın beğeni ve beklentilerinin çakışacağı bir sonuç elde etmek hedefiyle yapılan burun esteteği ameliyatında, cerrah, o hasta için ideal olan burunu oluşturabilmek için, belirli oranları, açıları dikkate alarak yüzün diğer yapılarıyla burunun ilişkilerini gözetir. Ancak, tüm bu ölçü ve oranların yanısıra hastanın ne istediğinin ve beklentilerinin cerrah tarafından doğru olarak anlaşılmış olması gerekir. Bu durum başarılı bir ameliyat biçin şüphesiz en önemli noktadır.

Ameliyat öncesi görüşmelerde, hastaların tüm beklentileri detaylıca ortaya konur ve hekimin de bu beklentileri cevaplandırırken, hasta ile ilgili bir takım faktörleri hastaya aktarması söz konusudur. Örneğin, kalın ciltli bir hastada burun estetiği ameliyatı sonrası ideal bir sonuç elde edilemeyebileceği, hastanın beklentilerinin tam olarak karşılanamayabileceği detaylar hastayla tartışılır. Bu görüşmelerde hastalar, burun estetiği ameliyatında elde edilecek sonucun daha iyileştirilmesine yönelik, dokunma cerrahisi dediğimiz, daha küçük çaplı bir revizyona ihtiyaç duyulabileceği konusunda bilgilendirilirler. Hasta hekimin yapabileceklerini, burun estetiği ameliyatından kazanabileceği faydaları ve gelişebilecek tüm sorunları tam olarak anladıktan sonra ameliyat gerçekleştirir.