Burun estetiği (rinoplasti) ameliyatından sonra özellikle göz çevresinde ilk iki gün yoğun olup on gün içinde anlaşılamayacak hale gelen şişlik ve morluk oluşur. Morluklar genelde 7-10 günde düzelir, nadiren küçük noktacıklar halinde 15 güne kadar uzayabilse de makyajla kolaylıkla kapatılabilir. 9.-10. gün şişliği ve morluğu tama yakın düzelmiş, üzerindeki her şey alınmış, ameliyat olduğu anlaşılmayan, eskisinden daha güzel görünen doğal ancak hafif dolgun bir burunla işinize dönebilirsiniz. Burun estetiği yaptıran kişinin şişlik ve morlukların azalması için ilk iki gün gözlere aralıklı soğuk jel veya buz uygulanması, ilk on gün yatarken baş yüksekte olacak şekilde üç-dört yastık kullanılması gerekir.

Burun estetiğinden sonraki ilk hafta boyunca, kemikler henüz hiç kaynamadığından burun sırtında hareketi önleyen koruyucu kalıp vardır. Plastik kalıp 6. veya 7. gün, yerine yapıştırılacak flaster 8. veya 9. gün alınır. Ameliyattan bir buçuk ay kadar sonra kemik iyileşmesi büyük oranda tamamlanır. Bu süre içerisinde, özellikle erken dönemlerde, direkt darbelerden kaçınılması gerekir. 2 ay boyunca gözlük kullanmayınız, lens kullanabilirsiniz.

Burun estetiği ameliyatından sonra ilk 2 gün gözlere saatte bir 5-10 dakika uygulanacak soğuk jeller şişliğin ve morluğun çabuk düzelmesine yardımcı olur.

Ertesi gün baştan aşağı ılık duş alabilirsiniz, pansumanlarınız etkilenmeyecektir.

Burun estetiği sonrası 2 ay boyunca direkt güneş ışınlarından korunun, güneşe çıkacağınız zaman koruyucu güneş kremi kullanın, aksi halde hassaslaşan burun cildiniz kolayca yanıp şişecektir.

10 gün boyunca sırtüstü baş yukarıda olacak şekilde yüksek yastıkla yatmalısınız. Bu pozisyon ödemin yerçekimiyle daha çabuk geçmesine yardımcı olur, yan dönmeyi engelleyip muhtemel travmayı önler.

Burun estetiği ameliyatı sonrası tampon ve benzeri hiçbir şey olmayacaktır. Buna rağmen, özelikle ilk gece burun içerisindeki ödem ve sekresyonlara bağlı tıkanıklık hissedebilirsiniz. Ertesi sabah yapılacak pansumanla burun ucunuz temizlenerek nefes almanız sağlanacaktır. Burun tıkanıklığınız burun içerisinde gelişen ödeme bağlı olarak 3-4 gün kadar azalarak devam edebilir. Bu sürede doktorunuzun vereceği burun açıcı spreyle rahatlayabilirsiniz. Burundan nefes alışınızın 1 hafta geçmeden eskisinden daha iyi olması beklenir.

Burun estetiği ameliyatından sonra ilk gün burunda hafif bir kanlı sızıntı olabilir. Bu sızıntının sizi rahatsız etmemesi için burun altına bıyık tarzında, nefes almanızı engellemeyecek şekilde ince bir gazlı bez yapıştırılması gerekebilir. Ertesi gün temizlik sonrası kanlı sızıntı kesilir, ancak nezle hissiyatı veren az miktarda açık renkli sulu bir akıntı 1 haftaya kadar devam edebilir.

Erken dönemde tuzlu su spreyleri günde 3-4 kez kullanarak burun pasajlarınızı nemlendiriniz. Kuruluk kabuklanmaya yol açarak kanama ihtimalini arttırır. Gece burun orta duvarının ön 1-2 cm’lik bölgesine nemlendirici krem sürmeniz kabuklanmanın azalmasına yardımcı olacaktır. 2. Günden itibaren tuzlu su spreyi sıktıktan sonra lavaboda zorlamadan sümkürerek burun içerisinde biriken sekresyonları atmaya başlayabilirsiniz.

Burun estetiği sonrası ilk günler ıkınmaya yol açabilen ağır işler burun içi tansiyonu arttırarak kanamaya neden olabileceğinden kaçınmalısınız.

Ameliyat sonrası ve diğer sorularınız için iletişim sayfamızdan Prof. Dr. Özcan Çakmak’a ulaşabilirsiniz.

Anasayfaya dönmek için tıklayınız.