Rinoplasti ameliyatı nedir?

Rinoplasti, burun dışına estetik olarak güzelleştirme ve / veya fonksiyonel açıdan iyileştirme için yapılan her türlü ameliyata denir. Her burun kişiye özel karakteristik özellikler taşır, burunda yapılacak küçük değişiklikler dahi, yüz görünümünde belirgin değişiklikler yaratabilir. Rinoplasti ameliyatında, hastanın isteklerine uygun, yüzün diğer kısımlarıyla uyum içinde, ameliyatlı olduğu anlaşılmayan doğal bir görünüm sağlanması hedeflenir.

Ameliyattan öncesi görüşmelerden ne beklemeliyim?

Ameliyat öncesi görüşmelerde öncelikle hastanın dikkate aldığı noktalar ve beklentiler belirlenir, hastanın deformitelerine ve yüzüne uygun bir burunun nasıl olabileceğine dair düşünceler hastaya aktarılarak tartışılır. Cerraha ait örnek hastaların ameliyat öncesi ve ameliyat sonrası fotoğrafları incelenerek, benzer problemleri olan hastalarda elde edilen sonuclar değerlendirilir. Bilgisayar ortamında hastanın fotoğrafları üzerinde değişiklikler yapılarak, hasta ve doktorun birbirlerini doğru anlayabileceği, beklentilerin ve elde edilecek sonuçların üzerinde uzlaşılabileceği bir ortam sağlanır.

Rinoplasti burundan nefes almamı etkiler mi?

Estetik bir ameliyat yapılırken burnun fizyolojik işlevlerin korunması, gerektiğinde iyileştirilmesi hedeflenir. Burun tıkanıklığına yapabilecek sorunlar ameliyat sırasında düzeltilerek hastanın daha iyi nefes alması sağlanabilir.

Rinoplasti sonrası yüzümde iz kalacak mı?

Rinoplastide iki ana yaklaşım mevcuttur. Endonazal (kapalı) ve eksternal (açık) yaklaşım. Kapalı yaklaşımda burunun dışına herhangi bir kesi yapılmaz, kesiler burun içinden yapıldığı için ciltte yara izi oluşmaz. Açık yaklaşımda burun delikleri arasındaki cildin en dar bölgesinden geçen bir kesi yapılır. Özellikle burun ucuna detaylı müdahale gerektiren deformitelerde direk görüş sağladığından tercih edilebilir. Açık yaklaşımda kullanılan kesi genellikle hiçbir iz bırakmadan iyileşir.

Ameliyat nasıl gerçekleştirilir?

Hasta ve doktorun tercihine göre sedasyon eşliğinde ya da genel anestezi altında yapılabilir. Ameliyat mevcut burun deformitesine göre 1 ila 4 saat arasında sürebilir. Endonazal veya eksternal yapılabilecek insizyonları takiben septum deviasyonu (burnun orta kısmındaki duvarın eğriliği) düzeltilerek ameliyata başlanır. Bu işlem fonksiyonel açıdan önem taşır. Septum deviasyonu düzeltildikten sonra ameliyat öncesinde yapılan plana göre tüm deformiteler tek tek düzeltilir. Burun sırtında hump (kemer) var ise çıkarılır, düzensizlikler giderilir, gerekiyorsa burnun kemik yan duvarları kırılarak burun sırtındaki eğrilikler düzeltilip gelişen açıklık kapatılır. Burun ucundaki kıkırdaklara yönelik müdahaleler yapılır.

Septumdan elde edilen kıkırdaklar ameliyat sırasında çeşitli düzeltmeleri yapmak, dokulara destek olmak veya istenilen şekli vermek için kullanılır. Hasta daha önce başka bir burun ameliyatı geçirmişse ve burun içerisinde yeterli miktarda kıkırdak bulunmuyorsa bu kıkırdaklar kulak veya kaburgadan da elde edilebilir. Burun duvarına emilen dikişler atılarak septumda kan birikmesi engellenir, böylelikle tampon veya herhangi başka bir materyal konulmasına gerek kalmaz. Burun sırtı flasterlenerek üzerine burun üzerini kapatacak şekilde küçük bir plastik kalıp konularak korumaya alınır ve ameliyat sonlandırılır.

Ameliyattan sonra nelere dikkat etmeliyim?

 • Ameliyattan çıkınca ağrı kesicilerle kolayca kontrol altına alınabilen hafif ağrı duyabilirsiniz. Genellikle hastalar ertesi günden itibaren düzenli ağrı kesici kullanmaya ihtiyaç duymazlar.
 • 10 gün boyunca sırtüstü baş yukarıda olacak şekilde yüksek yastıkla yatmalısınız. Bu pozisyon ödemin yerçekimiyle daha çabuk geçmesine yardımcı olur, yan dönmeyi engelleyip muhtemel travmayı önler.
 • Burnunuzun içerisinde ameliyat sonrası tampon ve benzeri hiçbir şey olmayacaktır. Buna rağmen, özelikle ilk gece burun içerisindeki ödem ve sekresyonlara bağlı tıkanıklık hissedebilirsiniz. Ertesi sabah burun ucunuz temizlenerek nefes almanız sağlanacaktır. Burun tıkanıklığınız burun içerisinde gelişen ödeme bağlı olarak 3-4 gün kadar azalarak devam edebilir. Bu sürede doktorunuzun vereceği burun açıcı spreyle rahatlayabilirsiniz. Burundan nefes alışınızın 1 hafta geçmeden eskisinden daha iyi olması beklenir.
 • İlk gün burunda hafif bir kanlı sızıntı olabilir. Bu sızıntının sizi rahatsız etmemesi için burun altına bıyık tarzında, nefes almanızı engellemeyecek şekilde ince bir gazlı bez yapıştırılması gerekebilir. Ertesi gün temizlik sonrası kanlı sızıntı kesilir, ancak nezle hissiyatı veren az miktarda açık renkli sulu bir akıntı 1 haftaya kadar devam edebilir.
 • Erken dönemde tuzlu su spreyleri günde 3-4 kez kullanarak burun pasajlarınızı nemlendiriniz. Kuruluk kabuklanmaya yol açarak kanama ihtimalini arttırır. Gece burun orta duvarının ön 1-2 cm’lik bölgesine nemlendirici krem sürmeniz kabuklanmanın azalmasına yardımcı olacaktır. 2. Günden itibaren tuzlu su spreyi sıktıktan sonra lavaboda zorlamadan sümkürerek burun içerisinde biriken sekresyonları atmaya başlayabilirsiniz.
 • İlk günler ıkınmaya yol açabilen ağır işler burun içi tansiyonu arttırarak kanamaya neden olabileceğinden kaçınmalısınız.
 • İlk 2 gün gözlere saatte bir 5-10 dakika uygulanacak soğuk jeller şişliğin ve morluğun çabuk düzelmesine yardımcı olur.
 • Şişlik ve morluk yapılan işleme bağlı değişkenlik gösterir, 2-3 gün en yoğun olup, gözlerinizi kapatacak düzeye ulaşmaz. 4. günden itibaren süratle azalmaya başlar. Şişlikler yanaklardan aşağı doğru inerek 7-10 gün içinde tamamen düzelir.
 • Morluklar genelde 7-10 günde tamamen düzelir, nadiren küçük noktacıklar halinde 15 güne kadar uzayabilse de makyajla kolaylıkla kapatılabilir.
 • Burun üzerine konulan plastik kalıp 6. veya 7. gün alınır. Yerine yapıştırılacak flaster 8. veya 9. gün alınır. 9.-10. gün şişliği ve morluğu tama yakın düzelmiş, üzerindeki her şey alınmış, ameliyat olduğu anlaşılmayan, eskisinden daha güzel görünen doğal ancak hafif dolgun bir burunla işinize dönebilirsiniz. Ödem ve dolgunluk 2. aya kadar süratle inmeye devam edecek, 1 sene sonunda burun son halini alacaktır.
 • Ameliyattan 3 saat sonra yemek yiyebilirsiniz. İlk günler yumuşak gıdaları tercih etmeniz konforunuz açısından önerilir.
 • Ertesi gün baştan aşağı ılık duş alabilirsiniz, pansumanlarınız etkilenmeyecektir.
 • 2 ay boyunca direkt güneş ışınlarından korunun, güneşe çıkacağınız zaman koruyucu güneş kremi kullanın, aksi halde hassaslaşan burun cildiniz kolayca yanıp şişecektir.
 • 2 ay boyunca gözlük kullanmayınız, ameliyattan birkaç gün sonra, gözlerdeki odem azalınca lens kullanabilirsiniz.