Yüz germe ameliyatında amaç, sarkmış dokuların kişinin gençlik yaşlarındaki pozisyonlarına getirilerek gençleştirilmesidir. İdeal bir yüz gençleştirme ameliyatı sonrasında, hastanın ameliyatlı olduğu izlenimi yaratacak bir ifade değişikliği veya yüzde şişkinlik olması söz konusu değildir. Yüz germe ameliyat gününün akşamı ya da ertesi sabah kalkıp dolaşabilirsiniz. Ameliyat sonrası yüzünüzü saran bir bandaj olacaktır.

Bandaj ertesi gün ağrısız bir şekilde kaldırılır. Yüz germe ameliyatında genellikle cilt altında kan birikmesini engellemek için bir dren yerleştirilir. Dren genellikle ertesi gün ağrısız bir şekilde çekilir. Ameliyattan sonraki 3-4 gün aralıklı olarak elastik bandaj kullanmanız önerilir. Morluğun ve şişliğin derecesi hastadan hastaya değişmekte olup genelde hafif derecelidir ve çabuk düzelir.

Yüz Germe Ameliyatı Kaç Günde İyileşir

Şişliğin çoğu 3-5 gün sonra kaybolur ve morluklar 5-7 gün sonra hemen hemen hiç görülmeyecek duruma gelir. Ameliyat sonrası şiddetli ağrı beklenmez, ağrı hafif şiddette olup ağrı kesicilerle kolayca kontrol altına alınır. İyileşmenin büyük kısmı ilk 3 hafta içinde tamamlanır. Şişme ve morarmanın süresi hastadan hastaya değişkenlik gösterir. Yüzdeki hafif morarma genelde 1 haftadan kısa sürede düzelir. Yüzdeki dolgunluk 1-2 hafta sürebilir. Genellikle ameliyattan 7-10. gün sonra çalışmaya başlanabilir. Cerrahınız ağır egzersizden 2-3 hafta uzak kalmanızı isteyecektir. Yüzdeki dikişlerin büyük kısmı emilen dikişlerdir, emilmeyen dikişler ameliyattan 5-7 gün sonra alınır. Bu işlem genellikle ağrısızdır.

Yüz germe ameliyatının kalıcı olduğu kabul edilir. Ancak, yaşlanmanın ameliyattan sonra da devam etmesi ve insandan insana büyük değişkenlik göstermesi nedeniyle, etkisinin ortalama 10-15 yıl süreceği söylenebilir. Yaşlanma ile birlikte yıllar içerisinde oluşacak sarkmalar yeniden ameliyat edilerek düzeltilebilir. Yüz germe ameliyatından üç gün sonra makyaj yapmaya başlayabilirsiniz, 15 gün sonra saçlarınızı boyatabilirsiniz. Yara izi olmayan ameliyat diye birşey yoktur ve cilt bölgesine yapılacak her kesinin izi olacaktır. Ancak, yüz germe ameliyatına ait cilt kesileri saçlı deri, kulak kepçesi ve cilt kıvrımları tarafından etkili bir şekilde gizlenecek tarzdadır, çıplak gözle zor farkedilir.

Ameliyat sonrası ve diğer sorularınız için iletişim sayfamızdan Prof. Dr. Özcan Çakmak’a ulaşabilirsiniz.

Anasayfaya dönmek için tıklayınız.